Aglomeracija Čakovec

Projekt „Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Čakovec“ predstavlja jedan od najvećih i najkompleksnijih infrastrukturnih zahvata na području Međimurja u povijesti. Nakon višegodišnje pripremne faze kojom je bila obuhvaćena izrada potrebne projektne dokumentacije, te u nastavku i studijske dokumentacije s pripadnom aplikacijom za prijavu Projekta, u siječnju 2014. godine Projekt je bio prijavljen za dodjelu bespovratnih sredstava. Po prihvaćanju Projekta, krajem listopada 2014. godine, u Vukovaru su potpisani Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava, Ugovor o sufinanciranju i Ugovor o partnerstvu. Na taj način su bili stvoreni preduvjeti za provedbenu fazu samog Projekta. Tijekom 2014. godine provedeni su potrebni javni natječaji za odabir izvođača radova, te su krajem 2014. godine i početkom 2015. godine sklopljeni svi ugovori za potrebe izvođenja radova. Početkom 2016. godine sklopljen je i Ugovor za nabavu opreme za održavanje sustava odvodnje odnosno nabavu specijalnog vozila. Ukupna predvidiva vrijednost cjelokupnog Projekta iznosila je više od 273 milijuna kuna, a sufinanciranje je bilo predviđeno u slijedećim omjerima:
Projekt se provodio na području grada Čakovca, te općina Nedelišće, Pribislavec, Strahoninec, Sveti Juraj na Bregu i Šenkovec, odnosno na središnjem prostoru Međimurske županije koja broji oko 120 000 stanovnika. Projektom je bilo obuhvaćeno 31 naselje (28 naselja u cijelosti i 3 naselja djelomično), a kao jedan od rezultata je mogućnost priključenja na javnu mrežu odvodnje više od 8400 novih korisnika.

Projekt se provodio kroz pet glavnih elemenata:

  • Rekonstrukcija i modernizacija uređaja za pročišćavanje otpadnih voda kapaciteta 75000 ekvivalent stanovnika (ES) do najviše razine pročišćavanja s izgradnjom objekata za obradu mulja.

    Ugovorom o radovima na rekonstrukciji i modernizaciji uređaja za pročišćavanje otpadnih voda u Čakovcu (UPOV) predviđena je bila rekonstrukcija i modernizacija uređaja za projektirani kapacitet od 75000 ekvivalent stanovnika, uz povećanje stupnja pročišćavanja otpadnih voda s dosadašnjeg drugog na planirani treći stupanj pročišćavanja, te izgradnja postrojenja za kompletnu obradu mulja. Uz kompletnu modernizaciju postojećih građevina i opreme rekonstruirana je i postojeća pristupna prometnica. Ugovorena vrijednost radova je iznosila 48.232.607,73 kn (bez PDV-a), a radove je izvodio konzorcij tvrtki na čelu s tvrtkom Končar-inženjering za energetiku i transport d.d. Zagreb (ostali članovi zajednice ponuditelja su bili: Hidroinženjering d.o.o., Ljubljana i Palir d.o.o., Zagreb).

  • Izgradnja nove mreže odvodnje radi uključivanja dodatnih naselja (73,5 km mreže, 32 crpne stanice)

    Ugovorena vrijednost radova za izgradnju nove mreže odvodnje je iznosila 105.895.293,35 kn (bez PDV-a), a radove je izvodio konzorcij od 7 domaćih tvrtki na čelu sa čakovečkom tvrtkom Tegra d.d. (ostali članovi konzorcija su bili: Đurkin d.o.o. Čakovec, Hidrotehnika d.o.o. Savska Ves-Čakovec, Međimurska hidrogradnja d.o.o. Savska Ves-Čakovec, Aquatehnika d.o.o. Varaždin, Vodogradnja d.o.o. Varaždin i Proton d.o.o. Gornji Kneginec.

  • Rekonstrukcija i sanacija postojećeg sustava odvodnje kako bi se postigao siguran i pouzdan rad u skladu s normama zaštite okoliša, odnosno smanjivanja dotoka podzemnih voda u cjevovode.

    Ugovorena vrijednost radova za rekonstrukciju i sanaciju postojećeg sustava odvodnje je iznosila 53.803.750,96 kn (bez PDV-a). Radove je izvodila tvrtka Swietelsky Baugesellschaft m.b.h.Linz (podružnica Zagreb).

  • Nabava opreme za održavanje sustava odvodnje
    Za nabavu opreme za održavanje sustava odvodnje odnosno nabavu specijalnog vozila sklopljen je ugovor s tvrtkom Agra – Trgovina d.o.o. Zagreb. Vozilo je vrijedno 2,6 milijuna kuna. Riječ je o specijalnom vozilu namijenjenom za čišćenje i uklanjanje nečistoća iz kanalizacijskih cijevi, te njihovom transportiranju do mjesta deponiranja, s mogućnošću recikliranja usisane vode i njezinog ponovnog korištenja za ispiranje.

  • Nadzor radova

    Ugovorena vrijednost vršenja stručnog nadzora iznosila je 6.080.000,00 kn, a provodili su ga stručnjaci tvrtke Eptisa-Adria d.o.o. Zagreb

Projekt je realiziran u razdoblju od ožujka 2015. do prosinca 2017. godine, u ukupnoj vrijednosti cca. 206 mil kuna.

Cjelokupno vođenje Projekta, od ranih pripremnih faza koje su uključivale pripremu projektne i studijske dokumentacije i aplikacije, kroz pripremu i provedbu natječajnih postupaka, do provedbe samog Projekta kroz izvođenje radova na terenu, vršile su stručne službe Međimurskih voda, prvenstveno inženjeri iz Sektora upravljanja projektima. Uz voditelja Projekta i 7 pomoćnika voditelja projekta, uglavnom inženjera građevinske struke, u vođenju Projekta sudjelovali su i elektro inženjer, pravnik i financijski stručnjak, svi iz Međimurskih voda, uz prisutnost i imenovanih predstavnika jedinica lokalne samouprave.

Značaj ovog projekta za lokalnu zajednicu je višestruk. Unaprjeđenjem usluga odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda u skladu s EU propisima i najsuvremenijim standardima, poboljšana je kvaliteta života i zdravlja ljudi te je osigurana bolja zaštita i očuvanje okoliša.

Publikacije

Usporedba rezultata ispitivanja javnog mnijenja

Usporedba rezultata ispitivanja javnog mnijenja: projekt ”Sustav odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda aglomeracije Čakovec” Čakovec i okolne općine 2014./2015. Usporedba 2014 – 2015

Galerija

Čelnici Hrvatskih voda, grada Čakovca te okolnih općina zadovoljni napretkom radova na aglomeraciji Čakovec (2.11.2015.)
Napredak radova 18.8.2015.
Napredak radova
Svečano otvorenje radova
Svečanost potpisivanja ugovora u Vukovaru
Skip to content